اتوبوس های خودران، سیستم هایپرلوپ و موشک های قابل بازیابی تجهیزات و وسایل نقلیه ای هستند که اگر به مرحله ساخت و تولید برسند، می توانند صنعت حمل و نقل را دچار تحول و دگرگونی کنند. با ما همراه باشید تا بیشتر با این وسایل نقلیه آشنا شوید.

اتوبوس‌های خودران گزینه‌ی دیگری برای جا به جایی افراد در شهرهای شلوغ به حساب می‌آیند.

هر چه جمعیت شهرها بیشتر افزایش می‌دهد، نیاز به روش‌های جا به جایی بی‌خطر و موثر هم بیشتر می‌شود. برای برآورده کردن این نیاز، بعضی از شرکت‌ها روی اتوبوس‌های خودران کار می‌کنند.

به عنوان مثال، مرسدس بنز در ماه جولای از اتوبوس نیمه خودرانش به نام «فیوچر باس» (Future Bus) خبر داد. فیوچر باس می‌تواند چراغ‌های راهنمایی رانندگی را تشخیص دهد، از درون تونل‌ها عبور کند و عابران پیاده و دوچرخه‌سواران را تشخیص دهد.

مرسدس همچنین ادعا می‌کند که اتوبوس‌اش بازدهی بیشتری از اتوبوس‌های عادی دارد چون سیستم خودران همیشه برای افزایش کارایی و بازدهی ترمز می‌کند، شتاب می‌گیرد و دنده‌ها را تغییر می‌دهد.

در حال حاضر، حداکثر سرعت فیوچر باس ۷۰ کیلومتر بر ساعت است و فقط برای حرکت در خطوط ویژه اتوبوس برنامه‌ریزی شده. البته با پیشرفت تکنولوژی این اتوبوس قابلیت‌های خودران بیشتری کسب می‌کند.

سیستم هایپرلوپ روشی ارزان و کارآمد برای سفر بین دو شهر بزرگ ارایه می‌دهد.

سفر کردن از طریق پادهایی درون تونل با سرعت بیش از ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌تواند روند سفر را سریع‌تر کند و بازدهی آن را افزایش دهد. از آنجا که هایپرلوپ در یک محیط کنترل‌شده قرار دارد و کاملا خودکار است، هیچ‌وقت به خاطر وضعیت هوا یا خطای اپراتور دچار تاخیر نمی‌شود. علاوه بر این، شرکت‌های سازنده هایپرلوپ می‌خواهند هزینه این سیستم را پایین نگه دارند.

«بروگن بم‌بروگن»، مدیر ارشد تکنولوژی سابق هایپرلوپ وان می‌گوید: «هر شکلی از حمل و نقل با هایپرلوپ وان بسیار ارزان خواهد بود.»

موشک‌های قابل بازیابی می‌توانند در سفرهای فضایی انقلاب ایجاد کنند.

موشک‌های قابل بازیابی می‌توانند سفرهای فضایی را دست‌یافتنی‌تر کنند. علتش هم این است که اگر بتوانیم بیش از یک بار از یک موشک استفاده کنیم هزینه سفرهای فضایی به شدت کاهش می‌یابد.

«اسپیس ایکس» و «بلو اوریجین» دو شرکت فضایی خصوصی هستند که سعی دارند موشک‌ها را قابل بازیابی کنند.

«جف بزوس»، مدیر عامل آمازون و بنیان‌گذار بلو اوریجین می‌گوید او حتی آینده‌ای را متصور می‌شود که در آن «میلیون‌ها نفر در فضا زندگی و کار می‌کنند.» بلو اوریجین موشک قابل بازیابی‌اش به نام «نیو شپرد» (New Shepard) را تاکنون چهار بار پرتاب کرده و نشانده است.

اسپیس ایکس، شرکت ایلان ماسک هم پیشرفت زیادی در ساخت موشک‌های قابل بازیابی داشته. این موشک‌ها سریع‌تر و دورتر از موشک‌های بلو اوریجین حرکت می‌کنند. این شرکت چهار موشک متفاوت را با موفقیت فرود آورده است. سه فروند از این موشک‌ها روی قایق شناور در وسط دریا و یکی دیگر هم روی زمین فرود آمد.

ماسک گفته که اسپیس ایکس می‌تواند در ماه شهریور از یکی از این موشک‌ها دوباره استفاده کند. طبق گفته او این شرکت در همین دهه انسان‌ها را به فضا می‌فرستد تا در آنجا زندگی کنند. ماسک همچنین گفته تا سال ۲۰۲۵ می‌خواهد انسان‌ را به مریخ بفرستد.