در این مقاله قصد داریم به بررسی 4 وسیله نقلیه بپردازیم که با ساخت و تولید انبوه آنها، صنعت حمل و نقل دچار تحول بزرگی می شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با این وسایل آشنا شوید.

خودروهای برقی به جاده‌ها می‌آیند تا جهان را سبزتر ‌کنند.

روز به روز تعداد خودروهای برقی بیشتر می‌شود. تعداد زیادی از شرکت‌های خودروسازی بزرگ می‌خواهند تا پایان این دهه یک خودروی تمام برقی با دامنه حرکتی زیاد عرضه کنند.

گرچه این خودروها به کاهش آلاینده‌های کربنی کمک می‌کنند، اما از طرف دیگر تغییرات بزرگی در تامین برق ایجاد کرده و برای تولید آن فشار بیشتری وارد می‌کنند. به این ترتیب، شرکت‌ها در انرژی‌های تجدیدپذیر خیلی بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کنند تا از عهده میزان تقاضا برای برق بربیایند.

در واقع، «لیندون رایو»، مدیر عامل سولار سیتی می‌گوید انرژی خورشیدی ظرف تنها پنج سال به اوج خودش می‌رسد. افزایش تقاضا برای خودروهای برقی نقش بزرگی در این زمینه دارد.

هواپیماهای برقی به کاهش آلاینده‌های کربنی و آلودگی صوتی کمک می‌کنند.

هواپیماهای برقی هم مثل خودروهای برقی به واقعیت تبدیل شده‌اند. ناسا و چند شرکت بزرگ سازنده هوانورد با یکدیگر برای ساخت سیستم‌های پیشران برقی همکاری می‌کنند. این هواپیماهای برقی می‌توانند تاثیر زیادی در کاهش آلاینده‌های کربنی داشته باشند و آلودگی صوتی را هم کاهش دهند.

ناسا در ماه ژوئن اعلام کرد که یک هواپیمای تمام برقی آینده‌گرایانه به نام X-57 می‌سازد. این هواپیما با باتری کار می‌کند و ۱۴ موتور برقی خواهد داشت. بال‌های آن هم به شکل متفاوت و جدیدی طراحی می‌شوند.

طبق گزارش وال استریت، هواپیمای X-57 تا سال آینده برای پرواز آماده خواهد بود. ناسا گفته که یک هواپیمای مسافربری با سیستم پیشران کاملا برقی تا سال ۲۰۳۵ آماده خواهد بود.

سیستم‌های مونوریل مثل «اسکای‌ترن» (SkyTran) جای مترو را می‌گیرند و به ما کمک می‌کنند که سریع به نقاط مختلف شهر برویم.

مونوریل‌های خودکار مثل طرح مفهومی «اسکای‌ترن» می‌توانند رفت و آمد روزانه‌ی ما را به شکل قابل توجهی به سمت بهتر شدن تغییر دهند.

سیستم اسکای‌ترن در ارتفاع ۶ متری از جاده‌ها و با سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. به این ترتیب یک سفر دو ساعته به یک سفر کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای تبدیل می‌شود.

سیستم پیشرفته اسکای‌ترن می‌تواند یاد بگیرد که مسافران در زمان‌های مختلف چه نیازهایی دارند، و به این ترتیب، تعداد پادهای موجود در ایستگاه‌ها را می‌تواند افزایش دهد.

برای استفاده از سیستم اسکای‌ترن کافی است به نزدیک‌ترین ایستگاه رفته و مقصد را در اپلیکیشن اسکای‌ترن وارد کنیم. سپس این اپلیکیشن پاد مناسب را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

شرکت اسکای‌ترن در ماه می اعلام کرد تا سال ۲۰۲۰ اولین خط این سیستم را در لاگوسِ نیجریه راه‌اندازی می‌کند، اما می‌خواهد به زودی این سیستم را به دیگر کشورها هم بیاورد.

شاتل‌های خودران می‌توانند حمل و نقل عمومی را تغییر دهند.

شاتل‌های خودران نحوه رفت و آمد مردم به نقاط مختلف شهر را تغییر می‌دهند. مردم به جای صدا زدن یک تاکسی یا اتوبوس می‌توانند با اپلیکیشن درخواست یک شاتل خودران بدهند. این نوع شاتل‌های بدون راننده هم‌اکنون در چند شهر آزمایش می‌شوند و عموما در مسیر مشخص و ثابتی حرکت می‌کنند.

یک شرکت فرانسوی به نام «ایزی‌مایل» (EasyMile) تعداد زیادی از شاتل‌هایی را که در اروپا استفاده می‌شود، ساخته است. استارت آپ دیگری به نام «لوکال موتورز» (Local Motors) هم یک شاتل بدون راننده به نام «آلی» (Olli) ساخته است که همین تابستان در واشنگتن آزمایش خواهد شد.

جهت آشنایی با سایر ماشین ها و وسایل حمل و نقلی مدرن و جدید، می توانید به مقاله اتوبوس های خودران، سیستم هایپرلوپ و موشک های قابل بازیابی، وسایل نقلیه ای که صنعت حمل و نقل را متحول می کنند، مراجعه کنید.