عکاسی با دوربین اپلیکیشن VSCO، از دوربین اپلیکیشن VSCO‌می‌توانید به عنوان جایگزینی برای اپلیکیشن دوربین پیش‌فرض آیفون یا گوشی‌های اندرویدی استفاده کنید. خوشبختانه دوربین VSCO‌ هم برای عکاسان تازه‌کار و هم برای عکاسان حرفه‌ای‌تر به یک اندازه مناسب است. می‌توانید تنها از عملکردهای پایه برای تعیین نقطه‌ی فوکوس استفاده کنید یا در صورت تمایل به محدوده‌ای از تنطیمات دستی نظیر حساسیت ISO، سرعت شاتر، تراز سفیدی و فوکوس دستی دسترسی داشته باشید که کنترل خلاقانه‌ی بیشتری را روی عکس ممکن می‌کنند.

فوکوس و نوردهی

تنظیم فوکوس و نوردهی را می‌توان به دو شیوه به کار برد. ضربه زدن روی صفحه‌نمایش با استفاده از یک انگشت فوکوس و نوردهی را روی یک نقطه‌ی واحد (که با یک دایره‌ی قرمز رنگ مشخص می‌شود) تنظیم می‌کند.

اگر قصد دارید نقاط فوکوس و نوردهی را به شکل جداگانه تعیین کنید با دو انگشت روی صفحه‌نمایش ضربه بزنید. با این روش دو دایره‌ی قرمز روی صفحه نمایش داده می‌شوند که یکی مربوط به نقطه‌ی فوکوس و دیگری مربوط به نقطه‌ی تنطیم نوردهی است.

سپس می‌توانید این دو دایره را با انگشت به هر نقطه‌ی دلخواه دیگری روی صفحه‌نمایش بکشید. نقطه‌ی فوکوس را روی جایی از صحنه قرار دهید که قصد دارید کاملا واضح باشد و نقطه‌ی نوردهی را روی جایی بگذارید که می‌خواهید به درستی نوردهی شود.

اگر دو بار روی نقطه‌ی فوکوس یا نوردهی ضربه بزنید تنظیم آن قفل خواهد شد. در این حالت اگر دوربین را به سمت بخش دیگری از صحنه جابجا کنید متوجه خواهید شد که فوکوس و/یا نوردهی بر روی مقادیر قبلی باقی می‌ماند. برای باز کردن قفل فوکوس و نوردهی کافی است روی دایره‌ی مربوط به هرکدام یک بار دیگر ضربه بزنید.

در ذهن داشته باشید که با تنظیم نوردهی روی یک نقطه ممکن است در کل صحنه به نوردهی بی‌نقصی نرسید. این نکته به ویژه هنگام عکاسی از صحنه‌های پرکنتراست نظیر مناظر طبیعی اهمیت دارد؛ چراکه یک منظره اغلب شامل یک آسمان روشن و یک پیش‌زمینه‌ی تیره می‌شود. در مورد نوردهی اغلب مجبور به نوعی مصالحه خواهید بود. نوردهی را روی جایی قرار دهید که فکر می‌کنید مهم‌ترین بخش صحنه است. سپس در مراحل ویرایش امکان دستکاری میزان نوردهی برای مابقی صحنه وجود دارد.

برای خروج از حالت تنظیم مجزای نوردهی و فوکوس می‌توانید روی صفحه‌نمایش دوبار ضربه بزنید یا یکی از دایره‌های قرمز را به سمت دیگری بکشید.

منوی عکاسی

در سمت چپ بالای صفحه‌ی دوربین اپلیکیشن VSCO آیکنی به شکل یک دایره‌ی نقطه‌چین قرار دارد که ضربه زدن روی آن منوی عکاسی را باز خواهد کرد. نواری از آیکن‌ها در بالای صفحه ظاهر می‌شود که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تنظیمات مختلف عکاسی را انجام دهید.