کلمه سونی از کجا آمده؟ ریشه یابی نام شرکت سونی، به مناسبت ۷۰ سالگی تاسیس شرکت سونی، امروز سعی می‌کنیم سر از راز نام این شرکت دربیاوریم. سونی از آن شرکت‌هایی است طرفدارانش احترام خاصی برایش قایل‌اند. بین این همه کلمه‌ی ژاپنی سخت و پیچیده، بنیان‌گذاران این شرکت کلمه‌ی ساده‌ی «سونی» (Sony) را انتخاب کردند. سوال اصلی این است که این کلمه از کجا آمده و آیا ریشه در زبان ژاپنی دارد یا خیر؟

«کلمه، به‌طور قطع، قوی‌ترین دارویی است که بشر استفاده می‌کند.» رادیارد کیپلینگ (Rudyard Kipling) روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی مطرح انگلیسی در سال ۱۹۲۳ در کالج سلطنتی جراحان لندن، با تشبیه کلمات به دارو می‌گوید کلمات نه‌تنها قادرند شما را هیجان‌زده، فلج یا معتاد کنند، بلکه می‌توانند سلول به سلول مغز شما را به رنگ‌های مختلف دربیاورند! نام‌های تجاری حول محور کلمات شکل می‌گیرند. پیشانی شرکت‌ها برای تعامل با مخاطبانشان فقط یک کلمه است. کلماتی هرچند بیگانه که به زبان ما وارد می‌شوند و فضایی از ادبیات گفتاری و نوشتاری ما را اشغال می‌کنند. طی روزهای آینده با ما و بررسی نام بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی دنیا همراه باشید.

سونی ترکیبی از یک کلمه‌ی لاتین و یک کلمه‌ی انگلیسی است. در واقع واژه‌ی لاتین Sonus به معنی صدا با اصطلاح آمریکایی Sonny به معنی «فرزند جان یا پسر جان (کلمه‌ای که یک مرد مسن با آن یک مرد جوان را خطاب می‌کند.)» ترکیب شده است. «آکیو موریتا» (Akio Morita) از بنیان‌گذاران سونی در جایی می‌گوید: «ما پسرانی (sonny boys) بودیم که در زمینه‌ی صدا و تصویر کار می‌کردیم.»

گویا عبارت sonny boys در دهه‌ی ۵۰ میلادی و از زبان عامیانه‌ی آمریکایی وارد زبان ژاپنی شده بود. احتمالا «آکیو موریتا» و «ماسارو ایبوکا» دو موسس سونی خودشان را اصطلاحا sonny boys قلمداد می‌کردند!

جالب است بدانید که سونی از ابتدا به این نام  شناخته نمی‌شد. این شرکت در سال ۱۹۴۶ و با نام «توکیو تسوشین کوگیو کِی‌کِی» (Tokyo Tsushin Kogyo K.K) تاسیس شد.

البته بنیان‌گذاران شرکت سعی کردند نام اختصاری «توتسوکو» (Totsuko) را جا بیندازند. آقای موریتا در سفری که به ایالات متحده‌ی آمریکا داشت متوجه شد که تلفظ این کلمه برای انگلیسی‌زبان‌ها دشوار است. از همین رو آن‌ها نام «توکیو تِلی‌تِک» (Tokyo Teletech) را انتخاب کردند. اما پس از مدتی متوجه شدند که پیش‌تر در آمریکا شرکتی به نام Teletech ثبت شده است. تا این‌که در نهایت در دهه‌ی ۵۰ میلادی و با ورود گسترده‌ی محصولات این شرکت به بازارهای جهانی، نام سونی را انتخاب کردند.

در سال ۱۹۵۵ نام سونی روی محصولات این شرکت درج شد و کمی بعدتر، از سال ۱۹۵۸ نام برند Sony Corporation در سراسر جهان بر سر زبان‌ها افتاد.