بهترین حافظه M.2 SSD

بهترین حافظه M.2 SSD ، دنیای حافظه ها روز به روز در حال پیشرفت است و این پیشرفت را می توان از دو منظر بررسی کرد، ظرفیت در حافظه های ذخیره سازی نسبت به دهه های گذشته رشد خوبی داشته و مسئله ی مهم تر ظهور تکنولوژی های جدیدتر برای بهبود عملکرد است. به طور کلی حافظه های مستقر در کامپیوترها را می توان به دو دسته ی SSDها و HDD ها

تقسیم کرد که حافظه های SSD با تکنولوژی های جدید خود به سرآمد حافظه ها در عملکرد مبدل شده اند و حافظه های HDD یا هارددیسک ها کارکشتگانی قدیمی ولی کارآمد هستند.


عملکرد


برای بررسی هر یک از محصولات تست های گوناگونی با شاخص ترین بنچمارک های حافظه انجام شده است و همچنین برای بررسی عملکرد دستگاه ها در بازی که عموما در زمان لودینگ ملموس است و فارغ از تنوع بلوک های اطلاعات در تست های مرسوم عملکرد هر سه SSD در جابجایی فایل تست 8/52 گیگابایتی ما نیز بررسی شد و حال توضیح کوتاهی درمورد اصطلاحات برخی تست ها خواهیم داشت.


1-4k: انتقال اطلاعات با بلوک های 4 کیلوبایتی به صورت تک صف و تک ترد
2-loPS: به بیان ساده تعداد عملیات خواندن و نوشتنی که یک حافظه در یک ثانیه قادر به انجام آن است
3-Seq Q32T1: انتقال ترتیبی اطلاعات چند ترد و صف اطلاعات با بلوک های 128 کیلوبایتی
4-Seq: انتقال اطلاعات به صورت ترتیبی با بلوک های یک مگابایتی به صورت تک ترد و تک صف


مقایسه حافظه SSD و HDD


در حالت کلی دو پروتکل یا اینترفیس SATA و NVMe برای اتصال حافظه به سیستم میزبان وجود دارد که در مورد نخست ارتباطی با حداکثر پهنای باند 6 گیگابیت فراهم می شود، از این اینترفیس برای انواع حافظه SSD و اتصال هارد دیسک ها استفاده می شود. اما حافظه های مبتنی بر NVMe به دلیل استفاده از درگاه های PCl-E سرعتی تا 6 برابر بیشتر را در انتقال اطلاعات ارائه می دهند و واژه ی M.2 در حافظه ها به معنای فرم فکتور خاص و کوچک آنها است. هر دو نوع SATA M.2 و NVMe M.2 در حافظه های SSD وجود دارد. حال با توضیحات گفته شده می توانیم حدس بزنیم که حافظه های SSD بالارده عموما از طریق رابط NVMe به رایانه وصل می شود.


نتیجه گیری


دنیای حافظه ها هر روز در حال پیشرفت است و رقابت در دنیای حافظه های بالارده ی مبتنی بر NVMe بسیار نزدیک است و هر کدام در بخشی حرف هایی برای گفتن دارند.