راهنمای خرید هارددیسک و حافظه SSD

راهنمای خرید هارددیسک و حافظه SSD ، هارددیسک و حافظه ی SSD با دو تکنولوژی متفاوت، اصلی ترین حافظه های ذخیره سازی رایانه های شخصی هستند. حافظه و دستگاه های ذخیره سازی در دنیای امروز با پیشرفت سریع فناوری به تعاریف جدیدی از سرعت و ظرفیت رسیده اند و مفهوم ضبط دیجیتال داده ها شیوه ی

دسترسی به آن و فناوری هایی مثل فلش از عوامل موثر در رشد و شکوفایی خیره کننده هستند.


انواع تجهیزات ذخیره سازی


روش های ذخیره سازی اطلاعات بسیار گوناگون هستند، اما در دنیای رایانه ها بنا به تعریف کارکرد حافظه های جانبی، دو مدل درایو ذخیره سازی از نوع هاردهای مکانیکی و حافظه های الکترونیکی بیشترین رواج را دارند و این دسته بندی چندان در حافظه ها مرسوم نیست. HDD و حافظه SSD که از انواع حافظه جانبی به شمار می روند باید خواص حافظه های غیرفرار را داشته باشند، برعکس حافظه های اصلی رایانه که به حافظه های فرار معروف هستند، این دستگاه ها به ما اجازه می دهند در لحظه اطلاعات را ثبت، ویرایش و در عین حال نگه داری کنیم و برای ویرایش دوباره ی آن ها کار سختی پیش رو نداریم. هنگامی که بخواهیم با دقت بیشتری به زیر مجموعه ی این عناصر ذخیره سازی و مفاهیم آن بپردازیم دسته بندی زیر بهتر است:
1-هارددیسک اکسترنال یا اینترنال
2-حافظه ی SSD اکسترنال یا اینترنال
3-حافظه ی هیبریدی SSHD
4-فلش USB یا کول دیسک


قیمت و گرما چالش های پیش روی حافظه های SSD


در حافظه SSD مدیریت اطلاعات به صورتی طراحی شده است که فایل ها به صورت پراکنده در سلول ها نوشته می شوند و قدرت دسترسی به هر بخش از حافظه به طور مستقیم و خوانش هم زمان سلول باعث سرعت فوق العاده زیاد این نوع حافظه جانبی می شود. از سوی دیگر کفه ی هزینه در حافظه ها SSD سنگین تر است پس قبل از رفتن به سمت خرید آن به بودجه ی خود نگاهی دوباره بیندازید زیرا شاید قیمت این حافظه ها نسبت به سال های گذشته کاهش یافته باشد اما همچنان مزیت های زیادی برای ارائه به حرفه ای ها دارند. حافظه های SSD تحت تاثیر دما قرار می گیرند ولی افزایش دما در کارکرد هارددیسک ملموس تر است، افزایش دما عامل فرسودگی هر قطعه الکترونیکی از جمله هر هر دوی این تجهیزات ذخیره ساز اطلاعات در نظر گرفته می شود و به کاهش طول عمر می انجامد.
نتیجه گیری
باید بدانید مهم ترین معیار شما به مقدار حجمی که خریداری می کنید نیست بلکه به پایداری آن است. با دستگاه های ذخیره ساز بیشتر همراه شوید زیرا که آن ها کار مهمی انجام می دهند و آنها حافظ گنجینه ی اطلاعات با ارزش شما هستند.