فوايد و ضرر هاي طالبي
فوايد و ضرر هاي طالبي

مصرف طالبی در تابستان یک میان وعده با طراوت درست می کند و حاوی مواد مغذی است که می تواند برای سلامتی فرد مفید باشد.

فوايد و ضرر هاي طالبي

 طالبی که در بین کودکان و بزرگسالان محبوب است، می تواند یک دسر تابستانی با طراوت، سالم و آسان درست کند، در حالی که محتوای بالای آب آن به جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند.

فوايد و ضرر هاي طالبي

سایر مواد مغذی در طالبي

شکر: ۱۳ گرم

کلسترول: ۰ میلی گرم

سدیم: ۲۶ گرم

پروتئین: ۱ گرم

کربوهیدرات: ۱۴ گرم

فیبر: ۱ گرم

مصرف طالبی چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

آنتی اکسیدان های موجود در طالبی می توانند به جلوگیری از آسیب سلولی کمک کند. آب، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در طالبی می‌توانند فواید سلامتی مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال، آنتی اکسیدان ها می توانند از آسیب سلولی که می تواند منجر به سرطان و سایر شرایط سلامتی شود، جلوگیری کند.

فواید طالبی برای دیابتی ها

احتمالاً شنیده اید که بر می گویند میوه ها برای افراد مبتلا به دیابت مضر هستند زیرا شیرین هستند و همچنین منابع کربوهیدرات هستند، اما این کاملاً درست نیست. در حالی که درست است که علیرغم فواید بسیاری که میوه ها برای سلامتی دارند، برخی از آنها قند بالایی دارند، اما نه همه آنها. برخی از میوه ها دارای محتوای قند پایینی هستند، در حالی که برخی از میوه ها نسبت به سایرین میزان قند کمتری دارند. این میوه ها هر دو دارای فواید تغذیه ای هستند در حالی که شیرینی شما را راضی می کنند. یکی از این میوه ها طالبی است.

بهبود سلامت قلب

خوردن طالبی می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، حملات قلبی یا سکته را کاهش دهد. محتوای فیبر، پتاسیم و کولین همگی از سلامت قلب حمایت می کنند. هنگامی که سطح گلوکز خون بسیار بالا باشد، می تواند به رگ های خونی و اعصاب کنترل کننده قلب آسیب برساند و منجر به تصلب شرایین شود که به معنای سخت شدن شریان ها است. سرعت جریان خون به قلب و مغز را کاهش می دهد که معمولاً علت حمله قلبی و سکته است.

كنترل سطح قند خون

محتوای بالای آب طالبی باعث افزایش محتوای آب در بدن ما می شود و به بدن کمک می کند تا گلوکز اضافی را دفع کند و در نتیجه سطح گلوکز خون افراد دیابتی را کاهش دهد. اگرچه طالبی حاوی کربوهیدرات است و هنگام خوردن می تواند باعث افزایش لحظه ای سطح گلوکز خون شود، اما حاوی فیبر و سایر مواد مغذی است.

سرشار از آنتی اکسیدان

طالبی سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که برای سلامت عمومی بدن مفید است. عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت می کند و به درمان طیف گسترده ای از بیماری ها و عفونت ها کمک می کند. طالبی حاوی ویتامین C است.

مصرف طالبی و حفظ وزن مناسب

طالبی حاوی فیبر است، فیبرها هورمون هایی را فعال می کنند که به شما احساس سیری می دهند، بنابراین وقتی طالبی می خورید سیر کننده است و از پرخوری افراد جلوگیری می کند که گاهی اوقات باعث افزایش وزن نادرست می شود. جدای از آن، طالبی فاقد کلسترول است که یکی دیگر از دلایل افزایش وزن است.

مصرف طالبی و آسم

مطالعات روی حیوانات نشان داده است که مصرف مقدار زیادی از آنتی اکسیدان بتا کاروتن، نوعی ویتامین A، ممکن است به پیشگیری از ابتلا به آسم در آینده در زندگی فرد کمک کند. بتا کاروتن در میوه های زرد و نارنجی مانند طالبی وجود دارد. یک فنجان یا 177 گرم توپ طالبی حاوی3580 میکروگرم بتاکاروتن است.

فشار خون

فیبر، پتاسیم، ویتامین C و کولین موجود در طالبی همگی از سلامت قلب حمایت می کنند. مصرف غذاهای غنی از پتاسیم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند . انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می کند که یک بزرگسال به طور متوسط ​​4700 میلی گرم پتاسیم در روز برای حفظ سلامت سیستم قلبی عروقی مصرف کند.

آیا مصرف طالبی عوارض هم دارد؟

افزایش احتمالی سطح قند خون

 اگرچه طالبی ها دارای بار گلیسمی پایین ۴ هستن. اما دارای شاخص گلیسمی ۶۴ هستند و در محدوده شاخص گلیسمی متوسط ​​قرار می گیرند. پرخوری طالبی احتمال افزایش سطح قند خون را افزایش می دهد

مشکلات کلیوی

طالبی محتوای پتاسیم بالایی دارد و اگرچه پتاسیم برای بدن مفید است. حتی به حفظ فشار خون کمک می کند. بدن نمی تواند سطوح بالای پتاسیم را مدیریت کند و می تواند منجر به بيماري کلیه شود.

 

واکنش های آلرژیک

 افرادی که از آلرژی به گرده ابروسیا رنج می برند نمی توانند طالبی بخورند. اگر طالبی بخورند، ممکن است گلو و لب‌هایشان احساس خارش و ورم كند.

آلودگی

طالبی ها مستعد آلودگی هستند زیرا در نزدیکی زمین رشد می کنند. قبل از برداشت، ممکن است توسط باکتری های خاک، آب یا حیواناتی مانند سالمونلا یا E.coli آلوده شده باشند.

انتخاب يك طالبي خوب

طالبی ها در تمام طول سال در دسترس هستند اما در فصلی که تابستان است شیرین ترین هستند. هنگامی که در حال چیدن طالبی هستید، به دنبال طالبی هایی باشید که متقارن و همچنین کمی سنگین هستند.