مراحل ساخت طلا و جواهر
مراحل ساخت طلا و جواهر

شرکت‌های طلا و جواهر ایران در یک فضای رقابتی و كاملا مدرن با طیفي از مهارت‌ها به دنبال اجرای ایده‌هایی منحصربه‌فرد و جدید می‌روند. بررسی سليقه و فرهنگ مردمی در برند شدن هر یک از این شرکت‌ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

مراحل ساخت طلا و جواهر

مراحل ساخت طلا و جواهر

ايده پردازي

مهمترین و اساسی ترین بخش کار از همین نقطه شروع می شود یعنی از اگر کارگاه ، کارخانه ، زرگری و ... در این زمینه فعالیت میکند ، باید سلایق افراد و اقشار مختلف مردم را در نظر داشته باشد ، که این مستلزم این است از شرایط فرهنگی ، تاریخی ، اقتصادی و حتی سیاسی یه منطقه استان و حتی کشور اطلاع دقیقی داشته باشد.

چنانچه در بازه‌های زمانی مختلف، به گالری‌های مختلف جواهرات رجوع کرده باشید، متوجه می‌شود که جواهرات نیز مانند دیگر عناصر دنیای مد، مدام تنوع بیشتری پیداکرده و در هر فصل و سال نیز، برخی ایده‌ها محبوب‌تر می‌شوند.

ساخت طلا

تفاوت طراح طلا و جواهر با طراحان دیگر در این است که چنین فردی اطلاعات کافی در مورد فرآیند ساخت طلا و جواهرات دارد و ایراداتی که ممکن است ساخت طلا را در مرحله‌ی ریخته کاری و مخراج کاری دچار اختلال کند را در نظر می‌گیرد. درصد خطا در مرحله‌ی طراحی به نسبت می‌تواند کار طلاساز را با مشکل مواجه کند. انتظار می‌رود که جواهر طراحی‌شده از وزن مناسبی برخوردار باشد و مخراج کار بتواند به کمک این الگو و به‌صورت استاندارد، سنگ‌های قیمتی را جایگذاری کند.

قالب سازی سه بعدی

بعد از طراحی نوبت به قالب سازی میرسد در این جا از دستگاه های پرینتر 3 بعدی استفاده میشود  ، هر چه این دستگاه رزین مطلوبی داشته باشد برای ریخته کاری کار آسان تر و با کیفیت تر میشود پس حتما باید ااز دستگاه های بهره گرفت تا موم و رزین با کیفتی برای ریخته گری تولید کنند . پیشنهاد ما به همه ی عزیزان دیچیتال وکس ، ان ویژن تک میباشد که بیشترین نمایندگی در ایران را دارد ضمن اینکه از خدمات پس از فروش خوبی هم برخوردار هستند .

ریخته گری

یکی دیگر از بخشهای مهم ریخته گری است ، البته کار زیاد سختی نسبت به مراحل قبلی نیست ولی نقش فوق العاده تعیین کننده ای دارد چون در مراحل قبلی هر چه برای کیفیت مدل زحمت کشیده اید اینجا باید جواب بگیرید ، معمولا ریخته کاری با ابزار و دستگاه مناسب اتوماتیک و اپراتور زیرک و باهوش نتیجه ی کار دلخواه از آب در می آید . البته درجه های حرارتی نقش تعیین کننده ای در زمان ذوب خواهند داشت .

دستگاه‌هایی که به‌صورت اتوماتیک در مورد ریخته‌گری اقدام می‌کنند قادر هستند تا طلای به‌کاررفته در یک جواهر سنگی و کامل را آماده کنند. دخالت دست در این دستگاه‌ها بسیار کم است بااین‌وجود، اپراتورها لازم است تا دقت زیادی را به‌کارگیرند تا ظرافت تک‌تک قطعات حفظ شود.

پرداخت و سوهان کاری

تازه کار طلا و جواهر ساز از این مرحله شروع میشود كه شامل دو قسمت است. دو مرحله ي پولیش کاری و ساخت طلا و جواهر كه در این مرحله می‌توان گفت که ما به نقطه عطف ساخت طلا و جواهرات رسیده‌ایم. كار طلا ساز آغاز می‌شود و با هنر دستان خود، قطعات طلا را باظرافت تبدیل به شی‌ء ظریف و صیقلی کند و قسمت‌های اضافی آن را بزداید. سوهان زدن بسته به نوع آناتومی محصول می‌تواند زمان و انرژی زیادی از طلاساز بگیرد. مرحله بعدي مخراج کاری  كه در این مرحله، حساسیت و ظرافت کاری باید فوق العاده مورد توجه قرار گیرد. هرچه در مراحل قبلی کار انجام شد در این قسمت کیفیت طراحی ، قالب سازی مشخص خواهد شد به این صورت که سنگ های باید صحیح و مرتب در جای خود قرار بگیرند تا تلاشهای افرار قبلی کارخانه به نتیجه برسد.

تمیز کاری

بعد از اینکه مدل از مخراجکاری بیرون آمد دوباره باید ابزار بروی سر چنگ ها و دیواره ی مدل اعمال شود البته هنر مخراج کار و زیبا سازی مدل طبق ایده ، یکی از مهمترین وظایف این شخص خواهد بود ، بعد از ابزار زدن دوباره مدل پنزا میخورد و بعد از یه تمیزکاری خوب حالا نوبت به جلا میرسد و بعد از جلا زدن و شستشو مدل به مرحله ی نهایی یعنی آبکاری طلا میرسد.

آبکاری

در این مرحله، کار برای ارائه ی به مشتری پشت ویترین قرار میگرد و از حالا به بعد این هنر فروشنده و نوع فروش و خرید طلا او در منطقه ی کسب کار میباشد که این مقوله هم جای توضیحات زیاد دارد که در مقالات دیگر توضیحات مفصل تری داده خواهد شد .

آبکاری چه مزیتی جداي از زیبایی طلا دارد؟

آبکاری می‌تواند مقاومت طلا در مقابل عوامل فرسایش و خوردگی را افزایش دهد و زیبایی و جلوه‌ی آن را ماندگارتر کند. مخصوصا كه آناتومی جواهرات اگر ظریف‌تر باشد،آبکاری بسيار مهم مي شود. آبكاري کردن طلا با رنگ‌بندی و آلیاژهای مختلف را می‌توان حساس‌ترین تخصص یک آبکار در نظر گرفت. شیوه‌های آبکاری می‌توانند بسته به هدف و متریال لايه هاي زيرين با روش هاي متفاوتي انجام شود.